Code: 89600-CONF











Fargo HDP5000 Single Sided ID Card Printer
The affordable and versatile HDP5000 printer and encoder produces durable cards with superior high definition print quality. The printer is field-upgradable, so it changes as your needs change - add a dual printing module or a lamination station for more secure, robust cards. The smartscreen LCD control panel is intuitive and user-friendly, and the cartridge-based card handling allows for both faster reloading and quicker switching to different cards. It comes with a three year warranty and an unlimited lifetime warranty on the printhead.
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Card Printer |
|---|---|
| Barcode | 7625899815073 |
| Compatible Printers | Fargo HDP5000 |
| Brand | Fargo |
| Manufacturers Part Number | 89600-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation/resin thermal transfer Over-the-edge printing |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (HxWxD): 292mm x 313mm x 235mm |
| Printer Display | User-friendly, SmartScreen™ LCD control panel |
| Printer Weight | 7.3kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | ABS Laminated PVC PET PETG, proximity, smart and magstripe cards Optical memory cards Note: ABS and PVC cards are not recommended for use in the HDP5000 Lamination Module. |
| Card Thickness | Print only: 30 mil to 50 mil Print/Lamination: 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | YMC w/ transfer: ~138 cards per hour YMCK w/ transfer: ~113 cards per hour YMCKK w/ transfer: ~77 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 200 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Colour Capability | Colour dye sublimation (Up to 16.7 million / 256 shades per pixel) and monochrome thermal transfer. |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2008 Windows Server 2003 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.5 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 32° C |
| Warranty | 3 years for printer Lifetime warranty for printhead |
| Overlaminate Options | Thermal Transfer Overlaminate, .25 mil thick, 500 prints • PolyGuard® Overlaminate, 1.0 mil and .6 mil thick, 250 prints (PolyGuard available in a CR-80 patch size) All overlaminates available in clear, standard holographic design or custom holographic |
| Card Cleaning | Replaceable cleaning roller (included with each print ribbon) |
Customer Reviews
- Thanks ID Management Review by James Sheppard
-
Good work guys. Said simply, our establishment depends on high quality goods. They're an extension of how we present ourselves as a business. And our HDP5000 delivered on that, will be buying from you guys in the future.Price Value Quality
- شركة جيدة جداً مع دعم جيد. العملاء سعيدة مع طابعات بطاقة جديدة. شكرا لك Review by Abil Mofat
-
شركة جيدة جداً مع دعم جيد. العملاء سعيدة معPrice Value Quality
طابعات بطاقة جديدة. شكرا لك
- Excelente Review by Alberto Montes
-
muy contento con nuestros gracias de compra 5*Value Quality Price
- Everything we need with ease Review by Josh Stevens
-
We are a printing company and have been required to produce high quality plastic cards for some customers. Bought the Magicard pronto but couldn't get the quality the customer required. Not anymore this printer does everything we need and with ease. Our customers are happy and we are happy. Thank you for your kiind a advice on the right printer for us. A+++Value Quality Price
- Quality card printer Review by Michelle Bowden
-
Quality card printer at a quality price. Very helpful company to deal with. A+++ ThanksValue Quality Price
- Can't get better than this! Review by Jeff Bank
-
Can't get better than this. We have been using card printers for years so we are used to the quality that comes out of a standard card printer however when printing our new cards with the Fargo 5000 printer it is outstanding. The only advice we can give to other users is please check the print-head temperature as this can effect the cards when printing as they can tend to bend. Putting them through front and back always sorts the issue out though. Would recommend ID Management Systems to any customer as they are a focused customer led company. ThanksValue Quality Price
- WOW! Review by Simon Hanns
-
Phoned this company on the Tuesday afternoon as we needed 2 machines for Thursday and they arrived the next day with all the products I needed. A great company to deal with and great printer. Will buy again from this company. 5*Value Quality Price
- Not one issue! Review by Adul Carnegie
-
Not one issue with this printer, happy with the price as we had been quoted £2200 from another dealer. The company were very attentive with my requirements and even sent me samples so I could see the difference from a jpeg I provided them. Was delivered next day and set up with the free technical support line from the company.Value Quality Price
- An amazing printer Review by Natasha Cambell
-
Tried so many of the standard printers for printing (300dpi) but decided to purchase this machine as we need the best quality cards. The card quality of print is amazing and very reliable machine. A happy customer A+++Value Quality Price
- Very good Review by Al Berghan
-
Brilliant printer just one problem is that it can bend the cards when printing. It maybe that I didn't buy the cards from ID Management so they may not be the best quality. Apart from this we are very happy with our purchase and the quality output.Value Quality Price
- The best I've used Review by Matthew Sands
-
If you need a retransfer printer I can not recommend this model enough. Its quick and the quality is photo quality with real edge to edge printing.Value Quality Price
- Amazing retransfer printer Review by Keith James
-
What a great product, we can now produce the highest quality plastic cards compared to our Magicard Rio2e. The printer is easy to use and output is of the highest standard. Very good machine and happy customer.Value Quality Price















