Code: 573590-003-CONF







Datacard SP75 Plus Dual Sided Card Printer with Dual Sided Lamination
Datacard SP75 Plus card printer produces high quality dual sided ID cards. The dual laminators help provide an extra layer of security - protecting against tampering whilst also increasing the life of your cards by protecting them from general wear and tear. It also has fluorescent printing capabilities, an extra security measure that can only be seen under UV light that can prevent attempts at forgery. For high security facilities, the printer-PC security software and hardware lock suite upgrades are fantastic options. They protect all stock in your printer, and prevent your printer being used on any PC other than its designated host. The card auditing feature will track all completed and rejected cards.
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Card Printer with Dual Sided Lamination |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SP75 |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 573590-003-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printing Capability | Single or dual-sided edge-to-edge printing Alphanumeric text, logos and digitized signatures Variety of bar codes Background patterns |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 587mm x 252mm x 478mm to 597mm |
| Printer Weight | Less than 12.25kg |
| Security Options | Printer-PC security software Hardware lock suite |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC with glossy laminate surface |
| Card Thickness | Print only: 20 mil - 50 mil Print and laminate: 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | Colour - 105 cards per hour with dual-sided printing and laminating 165 cards per hour with dual-sided printing and single-sided laminating 175 cards per hour with single-sided printing and laminating |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 40 cards |
| Colour Capability | Full-colour or monochrome Ultraviolet fluorescent printing Continuous-tone, full-colour, black-and-white photos |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows XP Windows Server 2008 (64 bit) Windows Server 2003 (32 bit) |
| Operating Temperature | 15° to 35°C |
| Warranty | 2 years (printer and printhead) |
| Upgrade Options | Second laminator Magnetic stripe encoding: ISO IAT or NTT Dual high and low coercivity Tracks 1, 2 and 3 (1 track for NTT) Smart card personalization: Contact/contactless all-in-one reader Contact PC USB Reader Contact station Prox by HID iClass® by HID Magnetic stripe and smart card field upgradeability Input hopper empty detection Printer-PC security software Hardware lock suite 200-card input hopper 100-card output hopper Customised service plans |
Customer Reviews
- No problems. Works perfectly. Review by Jake Griffiths
-
A top ID Card Printer. It's been working seamlessly with a very professional print. Overall great review and I would purchase from you guys again.Quality Price Value
- Took ages to set up Review by Mason Duncan
-
Took ages to set up so much that I considered sending it back to the company. The company did assist with the issues but it took 4 days to get it working correctly. Working now but not too hopeful as first experience was the best.Price Value Quality
- طابعة جيدة وجيدة للشركة Review by Mohammed Elnini
-
طابعة جيدة وجيدة للشركةPrice Value Quality
- Datacard said we couldn't add smart card Review by Chino Sing
-
Datacard said we couldn't add smart card technology to this machine without sending it back to Datacard. ID Management Systems fitted our units on site by one of their excellent engineers. It took all day to do 7 of the printers but we weren't without them for anytime which mattered to us. A+++++Price Value Quality
- Works great! Review by Angela Lewis
-
Works great and no problems with the company we bought from. Will be buying again from ID Management Systems.Price Value Quality














