Code: 534718-CONF




Datacard SR300 Dual Sided Re-Transfer ID Card Printer
The Datacard® SR300 retransfer card printer delivers ultimate card program security and flexibility. Part of a complete issuance solution, this reliable printer offers superb full-colour, over-the-edge, dual-sided printing on a variety of card surfaces and encodes various card types. When integrated with optional Datacard® laminators, the SR300 card printer is a powerful solution to extend card life and help prevent fraud.
Also available: Datacard SR200 Simplex Single Sided Re-transfer Printer
Consumables not included.Specification
| Sub Product Name | Dual Sided Re-Transfer ID Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SR300 |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 534718-CONF |
| Printing Capability | Dye sublimation retransfer Over the edge printing |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 335mm x 343mm x 322mm |
| Connectivity | USB Ethernet |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | 14.8kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC ABS PET PET-G Polycarbonate |
| Card Thickness | 10mil to 40mil |
| Printing Speeds | 30 seconds per card |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows 2000 |
| Operating Temperature | 15° to 30°C |
| Warranty | 2 years |
| Upgrade Options | ISO magnetic stripe Smart card encoder Bend remedy Laminator |












