Evolis Avansiae
Dual Sided Retransfer Card Printer
Code: AV1H0000BD-CONF
No








The Evolis Avansia is a Retransfer technology direct-to-card printer for very high quality card delivery. Designed for rigorous use, Avansia is extremely robust and provides high security card issuance. Capable of issuing more than 140 single-sided color cards per hour, it is ideal for card issuance in medium and large quantities.
GENERAL FEATURES
- Reverse transfer printing printing, using color dye sublimation and resin monochrome retransfer
- Dual-sided printing (standard)
- Over the edge printing
- Using color dye sublimation and resin monochrome retransfer
- 600 dpi print head (23.6 dots/mm)
- Bitmap: 24 bits, 16 million colors
- Printout: Y/M/C 256 level
- 64 MB of memory (RAM)
Specification
| Sub Product Name | Dual Sided Retransfer Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Evolis Avansia |
| Brand | Evolis |
| Manufacturers Part Number | AV1H0000BD-CONF |
| Printer Resolution | 600dpi |
| Printer Size | (HxWxD): 436mm x 340mm x 297 mm |
| Printer Display | 2 line LCD display; LED status indicator, printer graphical notifications such as empty/low level ribbon |
| Printer Weight | 20kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC cards, composite PVC cards, PET-F cards, PET-G cards, Polycarbonate cards (PC) and ABS cards |
| Card Thickness | 30 mil |
| Printing Speeds | Single side (YMCK): 144 cards per hour; Dual side (YMCKK): 96 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 250 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 250 cards |
| Operating Systems Supported | Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP SP3 |
| Warranty | 3 years (printer and printhead) |
Compatible products for the Evolis Avansia













