Code: ZN1H0000RS-CONF











Evolis Zenius Expert Single Sided Card Printer
Evolis Zenius Expert Card Printer is a compact and lightweight printer, excellent for small print runs or printing a single card at a time thanks to the manual card feeder. It produces high quality staff ID cards, hospitality cards and with the encoding upgrade, can produce cards that can be used for access control. It comes with USB and ethernet as standard, as well as CardPresso XXS software, the Evolis Premium Suite software, and access to the Evolis web-based support centre which is available 24/7.
Consumables not included.
Upgrade Options:
- Magnetic stripe encoder ISO 7811/JIS2
- Smart contact station ISO 7816
- Smart encoding unit
- Contactless encoding unit
Also available: Evolis Zenius Complete ID Card System
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Evolis Zenius |
| Brand | Evolis |
| Manufacturers Part Number | ZN1H0000RS-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation Monochrome thermal transfer |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 315mm x 205mm x 195 mm |
| Printer Display | Printer LEDs Graphical notifications such as empty/low ribbon |
| Card feed option | Manual & Hopper Feed |
| Printer Weight | 3.3 kg |
| Printer Options | Encoding options can be combined, factory ordered or upgraded on-site with additional modules (expert version): Magnetic stripe encoder, smart card contact station, smart card encoder and contactless smart card encoder. Other encoders available upon requ |
| Security Options | Support for Kensington Lock® |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | All PVC, Composite PVC cards, PET, RPET, ABS1 and special varnished cards |
| Card Thickness | 10 to 30 mil |
| Printing Speeds | Colour: ~190-210 cards per hour Monochrome: ~600-850 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Colour Capability | Colour-dye sublimation and monochrome thermal transfer |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP SP3 Mac OS X 10.5 upwards Linux |
| Operating Temperature | 15° to 30°C |
| Warranty | 2 years (printer and printhead) |
Customer Reviews
- Pretty good value for money Review by Nicola Smith
-
I'm glad I bought this ID printer model. It's aesthetically pleasing and brightens up the office, but more importantly the cards it prints out are second to none. We've only used it for a few months now, but I wouldn't choose any other model to use!!Price Value Quality
- Finally!! Review by Sian Davies
-
I really like this ID Card Printer. It's easy to use and I find it's perfect for my needs. Picking a Card Printer is tricky as there is so much choice! I found ID very helpful and I finally found the printer for me!Price Value Quality














