Fargo DTC4500e Dual Sided Card Printer
The DTC4500e Dual Sided Card Printer is a robust, flexible, fast and secure printer, designed for printing high volumes of dual sided cards. Having dual sided printing allows for more security and card holders details on the card. With the DTC4500e printer you can print professional quality colour prints, encode and laminate with a fast print speed. The printer has colour changing buttons for ease of use and the card cleaning roller is integrated into each ribbon cartridge therefore the cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change. Keeping your printer and the cards clean will enhance your print and prolong the life of your printer. The dual input card hopper allows you to print in batches of 200 cards without having to keep filling the hoppers or feeding the printer.
Also available: Fargo DT4500e Single-Sided Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Compatible Printers | Fargo DTC4500e |
|---|---|
| Barcode | 7625901117379 |
| Card Thickness | Print only: 9 mil - 40 mil Print / Lamination: 30 mil - 40 mil |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) CR-79 (83.9mm x 51mm) |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Display | User friendly, SmartScreen™ graphical display |
| Printer Size | (HxWxD): 249mm x 475mm x 234mm |
| Printer Weight | 5kg |
| Printing Speeds | K: 6 seconds per card KO: 8 seconds per card YMCKO:16 seconds per card YMCKOK: 24 seconds per card |
| Input Card Cartridge Capacity | Up to 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | Up to 100 cards |
| Card Types | PVC or polyester cards with polished PVC finish Monochrome resin required for 100% polyester cards Optical memory cards with PVC finish Rewrite |
| Warranty | 3 years (printer and printhead) |
| Printing Capability | Dye-sublimation Resin thermal transfer Edge-to-edge printing |
| Security Options | Printer access password protected |
| Printer Type | Double Sided |
| Manufacturers Part Number | 55100-CONF |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows Server 2008 Windows Server 2003 Windows XP Mac OS X 10.8 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.5 Linux |
| Operating Temperature | 18° to 27° C |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Brand | Fargo |
| Card Cleaning | Card cleaning roller integrated into ribbon cartridge Cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change |
Customer Reviews
- Card durability Review by Lewis Taylor
-
Card durability was the main importance to our business and this great printer was a good choice with holographic or fluorescent (UV) overlaminates that result in an extremely durable plastic card. We also liked the modular design of the Fargo that enables us to expand the functions performed by our printer as our needs change. Perfect advice from this company.Price Value Quality
- Printer is a workhorse Review by Ellie French
-
This printer is a workhorse and encodes and prints cards fast. We are large organisation and it has stood up to some very high volume printing. We were also very happy by the locking card hoppers. Good advice from this company. A+++Price Value Quality
- Very good ID printer Review by Libby Cooper
-
Very good ID printer and works well with our card exchange software. Would be nice if the printer came with a free ribbon as most office printers do but very happy with our purchase. Good company to buy from!Price Value Quality
- Good seller Review by Abigail Ellis
-
Good seller and easy communication. Printer is very reliable and quality print. A+++Price Value Quality














