Code: 89640-CONF












Fargo HDP5000 Dual Sided Card Printer
The affordable and versatile HDP5000 printer and encoder produces durable double-sided cards with superior high definition print quality. The printer is field-upgradable, so it changes as your needs change - add a lamination station for longer-lasting, robust cards or various encoding technologies to make your cards more secure. The smartscreen LCD control panel is intuitive and user-friendly, and the cartridge-based card handling allows for both faster reloading and quicker switching to different cards. It comes with a three year warranty and an unlimited lifetime warranty on the printhead.
See also: Fargo HDP5000 Printer Range
Consumables not included.
Printer Options:
- 89640: Dual sided base model
- 89641: Dual sided base model, magstripe encoding
- 89648: Dual sided base model, iCLASS, MIFARE/DESFire and contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 89649: Dual sided base model, HID proximity reader & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 89650: Dual sided base model, magstripe encoding, iCLASS, MIFARE/DESFire & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 89651: Dual sided base model, magstripe encoding, HID proximity reader & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 89652: Dual sided base model, HID proximity reader, iCLASS, MIFARE/DESFire & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
- 89653: Dual sided base model, magstripe encoding, HID proximity reader, iCLASS, MIFARE/DESFire & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
Specification
| Sub Product Name | Dual Sided Card Printer |
|---|---|
| Barcode | 7625900389036 |
| Compatible Printers | Fargo HDP5000 |
| Brand | Fargo |
| Manufacturers Part Number | 89640-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation/resin thermal transfer Over-the-edge printing |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (HxWxD): 292mm x 445mm x 235mm |
| Printer Display | User-friendly, SmartScreen™ LCD control panel |
| Printer Weight | 10kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | ABS Laminated PVC PET PETG, proximity, smart and magstripe cards Optical memory cards Note: ABS and PVC cards are not recommended for use in the HDP5000 Lamination Module. |
| Card Thickness | 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | YMC w/ transfer: ~150 cards per hour YMCK w/ transfer: ~124 cards per hour YMCKK w/ transfer: ~90 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 200 cards |
| Colour Capability | Color dye sublimation (Up to 16.7 million / 256 shades per pixel) and monochrome thermal transfer. |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2008 Windows Server 2003 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.5 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 32° C |
| Warranty | 3 years for printer Lifetime warranty for printhead |
| Overlaminate Options | Thermal Transfer Overlaminate, .25 mil thick, 500 prints • PolyGuard® Overlaminate, 1.0 mil and .6 mil thick, 250 prints (PolyGuard available in a CR-80 patch size) All overlaminates available in clear, standard holographic design or custom holographic |
| Card Cleaning | Replaceable cleaning roller, included with each print ribbon |
Customer Reviews
- Versatility redefined Review by Oliver Lewis
-
If I could describe this ID printer in one word: Versatile. So far we've taken on numerous applications with this machine and still continuing to do so, well worth the money.Price Value Quality
- Great Machine Review by Matthew Carter
-
Great machine and super reliable. Good communication from the supplier id managment and great support. Cheers guys 5* service.Price Value Quality














