Fotodek® MIFARE® EV1 1k Contactless Chip Key Tag Cards - Pack of 100
The MIFARE®1k key fob cards can be printed on with a standard card printer. Once printed they can be snapped out to a key fob size containing MIFARE® 1k technology.
Specification
| Barcode | 0724872311483 |
|---|---|
| Card Technology | NXP MIFARE® DESFire EV1 1k contactless chip |
| Frequency | 13.56 MHz |
| Memory | 1K byte/8k bit |
| Data Retention | 10 years |
| Card Design | White PVC cards with gloss finish and contactless chip with key tag cut-out |
| Card Thickness | 30 mil/760 micron |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Manufacturers Part Number | MI1-82-KT1-A |
| Brand | Fotodek |












