NXP MIFARE® 1K EV1 PVC Cards with 4 Byte UID - Pack of 100
MIFARE® cards are commonly used for transport, cashless vending, access control amongst many other applications. The cards have high data transfer and many security features to help against fraud.
The NXP MIFARE® 1k cards are plain white cards that can be printed and personalised with any card printer.
- Product code: Mifare1k
- Pack of 100
- Card memory 1k
- 13.56 MHz frequency
- No battery needed, contactless transmission of data
Specification
| Card Technology | MIFARE® Classic |
|---|---|
| Read Range | Up to 100mm |
| Frequency | 13.56 MHz |
| Memory | 1k |
| Data Retention | 10 years |
| Write Endurance | 100,000 cycles |
| Card Design | Plain white PVC cards |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Manufacturers Part Number | Mifare1k / IDM-Mifare1k |
| Brand | Mifare |













