Code: 93680-CONF










Fargo HDP5600 Dual Sided ID Card Printer and Dual-Sided Laminator - 600dpi
The Fargo HDP5600 dual-sided printer is an all-in-one, cost effective solution for your workplace identification needs. It is suitable for Government agencies, universities and corporations with high volumes of printing, and features over-the edge printing, a huge 600dpi resolution and multiple encoding options to maximise security and give you full flexibility. The lamination module allows you to prevent wear and tear on your cards as well as add an extra layer of fraud prevention to the front and back of your cards. This printer changes as your needs change - with the HDP5600, you can field-upgrade at any time to suit your facilities. The design is user-friendly, versatile and intuitive. For simple designs or complex cards, the HDP5600 has you covered.
See also: Fargo HDP5600 Printer Range
Consumables not included.
Printer Options:
- 93680: Double sided lamination, base model
- 93681: Double sided lamination, magstripe encoding
- 93688: Double sided lamination, iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 93689: Double sided lamination, HID proximity contactless encoding and contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 93690: Double sided lamination, magstripe encoding, iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 93691: Double sided lamination, magstripe encoding,HID proximity contactless & contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 93692: Double sided lamination, HID proximity contactless, iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
- 93693: Double sided lamination, magstripe encoding, HID proximity contactless, iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
- 93695: Double sided lamination, iCLASS SE, iCLASS, MIFARE/DESFire smart card encoding & HID proximity contactless (Omnikey 5127)
- 93696: Double sided lamination, magstripe encoding, iCLASS SE, iCLASS, MIFARE/DESFire smart card encoding & HID proximity contactless (Omnikey 5127)
Specification
| Sub Product Name | Dual Sided ID Card Printer - Dual Lamination |
|---|---|
| Barcode | 7625884243638 |
| Compatible Printers | Fargo HDP5600 |
| Brand | Fargo |
| Manufacturers Part Number | 93680-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printer Resolution | 600dpi |
| Printer Size | (HxWxD): 324mm x 762mm x 235mm |
| Printer Display | User-friendly, SmartScreen™ LCD control panel |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | 16.4kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | ABS PVC PET PETG Proximity, smart and magstripe cards Optical memory cards Polycarbonate Note: ABS and PVC cards are not recommended for use in the HDP5600 lamination module |
| Card Thickness | 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | 75 cards per hour (YMCKK with transfer and dual-sided, simultaneous lamination) |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 200 cards |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2012 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2008 WindowsServer 2008 R2 Windows Server 2003 R2 Windows Server 2003 R1 Mac OS X 10.10 Mac OS X 10.9 Mac OS X 10.8 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.6 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 32° C |
| Warranty | 3 years for printer Lifetime warranty for printhead |
| Card Cleaning | Replaceable cleaning roller, included with each print ribbon |












