Code: 93640-CONF










Fargo HDP5600 Dual Sided ID Card Printer - 600dpi
The Fargo HDP5600 dual-sided printer is an all-in-one, cost effective solution for your workplace identification needs. It is suitable for Government agencies, universities and corporations with high volumes of printing, and features over-the edge printing, a huge 600dpi resolution and multiple encoding options to maximise security and give you full flexibility. This printer changes as your needs change - with the HDP5600, you can field-upgrade at any time to suit your facilities - add a lamination module or extra encoding to add an extra dimension of security and durability to your cards. The design is user-friendly, versatile and intuitive. For simple designs or complex cards, the HDP5600 has you covered.
See also: Fargo HDP5600 Printer Range
Consumables not included.
Printer Options:
- 93640: Base model
- 93641: Magstripe encoding
- 93648: iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 93649: HID proximity contactless encoding and contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 93650: Magstripe encoding, iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121)
- 93651: Magstripe encoding & HID proximity contactless & smart card encoding (Omnikey Cardman 5125)
- 93652: HID proximity contactless & iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
- 93653: Magstripe encoding, HID proximity contactless encoding & iCLASS, MIFARE/DESFire contact smart card encoding (Omnikey Cardman 5121 and 5125)
Specification
| Sub Product Name | Dual Sided ID Card Printer - 600dpi |
|---|---|
| Barcode | 7625894773996 |
| Compatible Printers | Fargo HDP5600 |
| Brand | Fargo |
| Manufacturers Part Number | 93640-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printer Resolution | 600dpi |
| Printer Size | (HxWxD): 292mm x 445mm x 235mm |
| Printer Display | User-friendly, SmartScreen™ LCD control panel |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | 10kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | ABS PVC PET PETG Proximity, smart and magstripe cards Optical memory cards Polycarbonate Note: ABS and PVC cards are not recommended for use in the HDP5600 lamination module |
| Card Thickness | 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | Colour ~90 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 200 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2012 Windows Server 2012 R2 Windows Server 2008, WindowsServer 2008 R2 Windows Server 2003 R2 Windows Server 2003 R1 Mac OS X 10.10 Mac OS X 10.9 Mac OS X 10.8 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.6 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 32° C |
| Warranty | 3 years for printer Lifetime warranty for printhead |
| Card Cleaning | Replaceable cleaning roller, included with each print ribbon |












