Code: PR000198






Matica XID 8600 Dual Sided Retransfer Card Printer
Part of the 8xxx series, the XID 8600 is a high end printer, capable of printing ultra crisp, tiny characters, down to a size of 1,3pt. This printer can nearly match the quality of a pre-printing service with its huge 600dpi resolution, producing sophisticated and vibrant graphics for incredibly professional cards. Due to the quality of this printer, it perfectly serves secure ID applications such as national ID cards, driving licenses and much more. Its built in flipper module allows for double sided printing in a single pass. It also has diverse security features to ensure only permitted people have access, including a Kensington lock and IPsec data encryption.
Various encoding upgrades are available - please call for prices.
Consumables not included.
Specification
| Barcode | 0724872312077 |
|---|---|
| Compatible Printers | Matica XID 8600 |
| Brand | Matica |
| Manufacturers Part Number | PR000198 |
| Printer Type | Double Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation retransfer Over the edge printing |
| Printer Resolution | 600dpi |
| Printer Size | (WxDxH): 343mm x 322mm x 360 mm |
| Connectivity | USB 2.0 Ethernet |
| Printer Display | LCD display |
| Printer Weight | 13.9kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC Composite PVC ABS PET Polycarbonate |
| Card Thickness | 10mil to 40mil |
| Input Card Cartridge Capacity | 200 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8 Windows 7 |
| Warranty | 3 years |













