Code: DNA00000







Javelin DNA Single Sided ID Card Printer
The Javelin DNA is an efficient manual feed, entry-level ID printing solution with outstanding performance and a user-friendly interface. It has the ability to print up to 200 full colour ID cards per hour, and a whopping 800 monochrome per hour. Its compact size and lightweight body make it easy to fit onto most worktops, making it perfect for on-the-spot printing when printing loyalty cards or membership cards.
Also available: Javelin DNA Dual-Sided Card Printer and Javelin DNA Pro Printers
Consumables not included.
Specification
| Barcode | 0793720494661 |
|---|---|
| Compatible Printers | Javelin DNA |
| Brand | Javelin |
| Manufacturers Part Number | DNA00000 |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Monochrome thermal transfer and full colour dye sublimation |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 305.6mm x 184mm x 228mm |
| Connectivity | USB Ethernet WiFi (available as upgrade) |
| Card feed option | Manual Feed |
| Printer Weight | 3.7kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Thickness | 30 mil |
| Printing Speeds | Colour ~180-200 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 60 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 |
| Operating Temperature | 5°C - 40°C |
| Warranty | 30 months |













