Code: 3633-3001-CONF









Magicard Enduro 3E Uno Single Sided Card Printer
This product has now been discontinued
the recommended replacement is the Magicard 300 consumables for existing printers are
still available for purchase on the website here.
The single sided model of the Magicard Enduro 3E is a versatile solution for both batch printing and single card requirements. With easy to install drop-in upgrades, it has the capability to print and encode a wide variety of cards. The printer comes with a 100 card input hopper in addition to a single card hand feed slot, and a 30 card capacity output stacker. Printing at upwards of 100 cards an hour, it is ideal for mid-volume batch card printing. An intuitive LED display makes this printer accessible and easy to use, and as with all Magicard printers, four different HoloKote security watermarks are built in and available for use to add visual security to your cards. The Enduro 3E prints edge to edge in full colour and monochrome with crisp quality and ICC colour enhancement.
This printer is field-upgradable to allow for double-sided printing with the Magicard Double Sided Upgrade Kit.
Consumables not included.
Also available: Magicard Enduro 3E Complete ID Card System including printer, full colour ribbon, CardPresso software, premium blank ID cards and photo camera.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided ID Card Printer |
|---|---|
| Barcode | 7625913088667 |
| Compatible Printers | Magicard Enduro 3E |
| Brand | Magicard |
| Manufacturers Part Number | 3633-3001-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Single-sided printing with re-writable capabilities |
| Printer Size | (LxWxH): 453mm x 206mm x 233mm including hopper and stacker |
| Connectivity | USB rev1.1 and USB 2.0 Ethernet |
| Printer Display | Clear, intuitive 2-line display |
| Card feed option | Manual & Hopper Feed |
| Printer Weight | 5.5kg |
| Security Options | HoloKote® security watermarks |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) CR-79 (83.9mm x 51mm) |
| Card Types | CR80 and CR79 ISO PVC blank Hi-Co magnetic stripe Smart cards Self-adhesive Re-writable and HoloPatch cards |
| Card Thickness | 20 mil to 40 mil |
| Printing Speeds | Colour (YMCKO): 35 seconds each side Monochrome: 7 seconds |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | Up to 30 cards |
| Colour Capability | Colour dye sublimation Monochrome thermal printing Re-writable technology |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8.1 Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2003 R2 SP2 Windows Server 2008 R2 SP2 Windows Server 2012 R2 SP2 Windows Server 2016 R2 SP2 Mac OS X 10.10 Mac OS X 10.9 GNU/Linux |
| Warranty | 3 years limited depot warranty |
| Upgrade Options | Magnetic stripe encoding: HiCo and LoCo encoder ISO 7811 Smart card encoding: Contact chip, MIFARE, DESFire and iClass |
| Discontinued | Yes |
You may also be interested in the following product(s)
Magicard 300Price From:
£1,019.50
Ex VAT
£1,223.40
Inc VAT
|
Customer Reviews
- Newbie-Friendly Review by Eric Roberts
-
I found the interface really easy to interact with, so even a newb like me managed to understand it.Price Value Quality
- THANK YOU!!!! Review by Jon Cahill
-
I highly recommend this product... and this supplier! ID Management Systems helped us to choose from the plethora of available systems so that we got exactly what we needed for the job! Definitely recommended!Price Value Quality
- First Rate Product Review by Nicola Donovan
-
The Magicard Enduro is a great tool and works superbly within our environment. The price was excellent and the best we found online and offline. Thanks to ID Management for supplying this great system and for your support!Price Value Quality
- Thank you! Excellent communication! Review by Duncan Johns
-
An excellent supplier! We regularly use this company for our supplies with this printer... really quick and effective. Saved us a whole of hassle in the office with their guidance. Sold us the BEST system, not just the most expensive!!! Unusual and appreciated!Price Value Quality
- Excellent Review by Pierre D
-
Vendeur sérieux, envoi rapide et soigné +++Price Value Quality
- First-Class Review by Sophie Reed
-
Product does exactly what we needed and with great set-up support. Thanks!Price Value Quality
- Excellent all-round! Review by John Jacobs
-
The product is great and works really well for our logistics business. We are able to quickly and efficiently issue cards to our team of over 200 drivers and link these to vehicle tracking systems. The advice and recommendations of ID Management Systems was faultless.Price Value Quality
- Absolutely excellent!!! Review by Claude Ross
-
We are a large swimming club and wanted to ID our parents and supporters. We had done a lot of research to find the right supplier and products. We received top-notch service and support. Well done and thank you again guys!Price Value Quality
- Best ID Company Review by Leon Greggs
-
This product is great and the company worked hard to get it for us the next day with 10,000 cards and 30 colour ribbons. Will buy from this company again.Price Value Quality
- Colourful ID Cards in seconds! Review by Daniel Matthews
-
We are a large payroll company in Essex and use the printer for ID cards. Fast, easy to use and like the LCD display. Thanks ID Management SystemsPrice Value Quality
- Superb Support & Sale Review by John Falk
-
Great card printer and great support from ID Management. Would continue to buy from this company.Price Value Quality
- Amazing card printer Review by Zoe Grentan
-
Bought this card printer from ID Management Systems in April 2014. I ordered it and had it delivered next day which was great. The set up was really easy and the customer support team at ID Management Systems really helped. Overall amazing card printer.Price Value Quality















