Salto 1K PVC Proximity Cards - Pack of 100
The Salto 1K PVC cards are blank, and can be personalised using any ID card printer. They are high security cards, utilising Salto's high encryption methods to ensure your cards are protected from fraud attempts. These cards are commonly used for access control, cashless vending and many other applications.
If you require free samples, pre-printing, encoding or any additional security features please contact our friendly smart card team free today on 0800 408 1471.
Specification
| Card Technology | MIFARE® Classic |
|---|---|
| Frequency | 13.56 MHz |
| Memory | 1K |
| Data Retention | 10 years |
| Card Design | Plain white PVC cards |
| Card Thickness | 30 mil/760 micron |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Manufacturers Part Number | PCM01KB50 |
| Brand | Salto |
Customer Reviews
- Saved us over 50% Review by Francesca Gibson
-
Saved us over 50% on our current supplier and worked well with the Access control system. Thanks for the advice!Price Value Quality
- Worked 1st time Review by Keira Bryant
-
Worked 1st time and was a bit apprehensive about them working first off. Worked on our access system with no problems. Great company to deal with,Price Value Quality














