Salto 4K PVC Proximity Cards - Pack of 100
MIFARE®cards are commonly used for transport, cashless vending, access control amongst many other applications. The cards have high data transfer and many security features to help against fraud.
The NXP® Philips MIFARE® 4k cards are plain white cards that can be printed and personalised with any card printer.
- Product code: Mifare 4k
- ITSO Accredited
- Card memory 4k
- 13.56 MHz frequency
- ISO 14443A
- No battery needed, contactless transmission of data
- Fast data transfer 106kbit/s
- Anticollision
- Data retention of 10 years
If you require free samples, pre-printing, encoding or any additional security features please contact our friendly smart card team free today on 0800 408 1471.
Specification
| Barcode | 0793720496535 |
|---|---|
| Frequency | 13.56 MHz |
| Memory | 4K |
| Data Retention | 10 years |
| Card Thickness | 30 mil/760 micron |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Manufacturers Part Number | PCM04KB50 |
| Brand | Salto |













