Code: 506335-CONF









Datacard SD260L Single Sided ID Card Printer
The Datacard SD260, like the rest of the SD Printer Series, is significantly faster than other desktop printers in its class, producing up to 200 full colour single-sided cards per hour. The SD260L differs from the regular SD260S due to its longer body - this allows for future upgrades to the printer. The innovate True Match™ printing technology - an industry exclusive - ensures the colours you see on your screen are replicated as closely as possible on the finished product. From the first to the last card, expect consistently crisp, colour rich cards every time. Ideal for businesses, schools and hospitals alike, the great value of the SD260 makes this printer the perfect solution for your workplace.
Also available: Datacard SD260S Single-Sided Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SD260 |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 506335-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Single-sided, edge-to-edge printing and manual dual-sided printing |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 539mm x 175mm x 224mm |
| Connectivity | Bidirectional USB 2.0 high speed Ethernet 10 Base-T/100-Base-TX (with activity light) |
| Printer Display | Printer status messages |
| Card feed option | Manual & Hopper Feed |
| Printer Weight | 5.4kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC with glossy laminate surface |
| Card Thickness | 250 micron - 930 micron |
| Printing Speeds | Colour ~200 cards per hour; Monochrome ~830 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 25 cards |
| Colour Capability | Full Colour and monochrome |
| Operating Systems Supported | Windows 10 |
| Operating Temperature | 15° to 35°C |
| Warranty | 36-month standard depot warranty; 30-month printhead warranty (no pass restrictions) |
| Upgrade Options | Magstripe encoding: ISO 7811 three-track option (high and low-coercivity) JIS Type II single-track option Smart card personalisation: Single-wire contact/contactless all-in-one encoder (read/ write) for MIFARE, ISO7816, ISO14443 A/B, ISO15693, ISO FeliCa, DESFire) iCLASS® by HID, read/write encoder or read-only PC Prox by HID, read-only Third-party OEM smart card option-ready (for contactless readers only – encoder not included) Third-party OEM smart card option-ready (for contact readers only – encoder not included) DUALi Single Wire Contact/Contactless Encoder, ISO 7816, ISO 14443, Mifare, Desfire & Felica Extended 100 card output hopper Kensington style lock |












