Code: PR000159-CONF





Matica XID 8100 Single Sided Retransfer Card Printer
The entry-level XID8100 is the ideal solution for personalising ID cards. Due to the retransfer technology, it can print over-the-edge without any limitations to the card design or graphic layout. As standard, the printer comes as a single sided version, but various upgrades are available (please call). The printer is capable of printing on all card types, and the lockable hopper and the front-loading system with replaceable cartridges for the ribbon and the retransfer film make changing the supplies fast and simple.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Retransfer Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Matica XID 8100 |
| Brand | Matica |
| Manufacturers Part Number | PR000159-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation retransfer Over the edge printing |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxDxH): 343mm x 322mm x 360 mm |
| Connectivity | USB 2.0 Ethernet |
| Printer Display | LCD display |
| Printer Weight | 13.9kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC Composite PVC ABS PET Polycarbonate |
| Card Thickness | 10mil to 40mil |
| Printing Speeds | Up to 102 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 200 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8 Windows 7 |
| Operating Temperature | 15° to 30°C |
| Warranty | 2 years |












