Code: Z11-CONF







Zebra ZXP Series 1 Single Sided ID Card Printer
The ZXP Series 1 printer is the ideal solution for businesses requiring low-volume quantities of ID cards with no or minimal encoding. Considered one of the best entry-level printers on the market, its simple and lightweight design make it ideal for smaller workspaces, whilst still producing sharp and colour-rich images at the touch of a button. Not only that, but the printer boasts an ENERGY STAR® certification and comes with eco-friendly Load-N-Go™ cartridges which use more biodegradable material than other leading brands. The accompanying software has a user-friendly interface, meaning it's never been easier to get started printing your custom ID cards.
Ideal for:
- Loyalty, gift and membership cards
- Hotel, cruise or other hospitality cards
- Employee/student ID cards
- Access control cards
- Visitor badges
- Business cards
- ID cards for inventory or goods
- Library/recreational facilities ID cards
- Certification cards
Optional Features
- Magstripe encoding
- Ethernet connectivity
Specification
| Sub Product Name | Single Sided ID Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Zebra ZXP Series 1 |
| Brand | Zebra |
| Manufacturers Part Number | Z11-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation thermal transfer Direct to card Edge to edge |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxHxD): 200mm x 236mm x 330mm |
| Connectivity | USB Ethernet (available as upgrade) |
| Printer Display | 16-character LCD operator control display |
| Printer Weight | 5.3kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC PVC composite |
| Card Thickness | 10 mil - 40 mil Spot colour or monochrome print only on < 20 mil |
| Printing Speeds | YMCKO: 130 cards per hour Monochrome: 545 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 45 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Colour Capability | Full colour or monochrome printing |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Pro Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2012 Windows Server 2008 Windows Server 2003 |
| Operating Temperature | 15° to 30°C |
| Warranty | Two-year warranty on printer Two-year warranty (unlimited passes) on original printhead |
| Upgrade Options | Magstripe encoding: ISO 7811 (new and pre-encoded) Tracks 1, 2 and 3 High and low coercivity Stripe down (30 mil cards only) 10/100 ethernet connectivity (field upgradeable) Single card cleaner rolling kit (field upgradeable) Manual front card feeder bezel (field upgradeable) |
| Discontinued | Yes |
Customer Reviews
- Great value for money!!! Review by Seth Chase
-
My company prints in low volume, so this model is surprisingly ideal for what I required. Don't know what I'd do without it.Price Value Quality
- Zebra P310 user Review by Bob Palmer
-
We have been a Zebra P310 user for years and although they were discontinued so many years ago the new ZXP range has really everything we need.Price Value Quality
- Love this printer Review by Akeel Rafiq
-
Quick, simple to use and customer friendly company that know everything about card printers. Hats off to you all @ ID Management UK.Price Value Quality
- They should win a award! Review by Martin Green
-
They should win a award for the way they handle the customer. I have never used such a customer friendly company and will continue to work with ID Management Systems. Printer is small and easy to run with low cost ribbons. CheersPrice Value Quality
- Used Zebra for years Review by Asaf Rahan
-
Used Zebra for years and the label printers for logistics in our business. Found the printer was great for the budget and like the new design. Helpful company to deal with although I have been buying from them since 1997 so never a complaint. Very good company to deal with. ThanksPrice Value Quality













