Code: Z31-LOCK-CONF







Zebra ZXP Series 3 Single Sided Card Printer with Enclosure Lock
The Zebra ZXP Series 3 card printer is a compact and easy to use printer which is flexible to add or upgrade options to suit your requirements. It can fit into small space environments and needs very little operator training to print excellent print quality cards. Itis ideal for printing ID cards, access control cards, membership cards, loyalty cards, travel cards, personalised gift cards and more. The enclosure lock included is great to help protect against fraud and unauthorised use of your printer, which can be very useful when printing financial cards and in high security environments.
Also available: Zebra ZXP Series 3 Dual-Sided Card Printer
Zebra ZXP Series 3 Single-Sided Card Printer with Enclosure Lock
Consumables not included.
The Enclosure Lock included is great to help protect against fraud and unauthorised use of your Zebra ZXP Series 3 Card Printer, this can be very useful when printing financial cards and in high security environments.
The ZXP Series 3 printer is ideal for printing ID cards, access control cards, membership cards, loyalty cards, travel cards, personalised gift cards and more.
Printer Features:
-
Printer Features:
- Print Technology: 300dpi colour dye sublimation, monochrome
- Print Area: CR-80 edge to edge
- Print Speed: Colour - 180 cards per hour (single-sided) / 140 cards per hour (dual-sided); Monochrome - 710 cards per hour
- Card Capacity: 100 card input; 45 card output
- Warranty: 2 year unlimited warranty
Also available: Zebra ZXP Series 3 Dual Sided Card Printer with Enclosure Lock
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided ID Card Printer with Enclosure Lock |
|---|---|
| Compatible Printers | Zebra ZXP Series 3 |
| Brand | Zebra |
| Manufacturers Part Number | Z31-LOCK-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation thermal transfer Direct to card Edge to edge |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxHxD): 200mm x 236mm x 368mm |
| Connectivity | USB |
| Printer Display | 16-character LCD display |
| Printer Weight | 5.53kg |
| Security Options | Enclosure lock included |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC and PVC Composite |
| Card Thickness | 10-40 mil |
| Printing Speeds | 700 cph monochrome single-sided 180 cph single-sided YMCKO 140 cph dual-sided YMCKOK |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 45 cards |
| Colour Capability | Full-colour or monochrome printing |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2008 Windows Server 2003 |
| Operating Temperature | 15°C to 30°C |
| Warranty | 2 years (printer and printhead) |
| Discontinued | Yes |












