Code: 571701-001





Datacard SP55k Kiosk Single Sided Card Printer
Designed for easy integration into kiosks, the SP55k is easy to use and produces high quality, singled-sided prints. The coverless design of the SP55k makes it easy to adapt to multiple kiosks, and like other Datacard printers, features best-in-class components and delivers the same outstanding quality and reliability. As a result, kiosk integrators can expect smooth operation and very low maintenance requirements. It is ideal for a range of sectors and industries, including retail and hospitality, corporate ID cards and transportation.
Also available: Datacard SP55k Kiosk Dual Sided Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Barcode | 0765829253791 |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SP55k |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 571701-001 |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Edge-to-edge printing Continuous-tone for full-colour or black-and-white photos Automatic printer settings and offsets, automatic ribbon identification, validation and low ribbon warning |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 511mm x 217mm x 250mm to 310mm |
| Connectivity | Bi-directional USB Ethernet 10/100 Base-T bi-directional networking |
| Printer Display | Alphanumeric text, logos and digitized signatures |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | Less than 4.5kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Thickness | 10 to 50 mil |
| Printing Speeds | Colour ~22 seconds per card single-sided Monochrome ~6-8 seconds per card single-sided |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 40 cards |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP (32 bit) Windows Server 2008 (64 bit) Windows Server 2003 (32 bit) |
| Operating Temperature | 15° to 35°C |
| Warranty | 2 years (printer and printhead) |
| Upgrade Options | Magstripe encoding: (IAT or NTT; dual high and low-coercivity; tracks 1, 2 and 3 for IAT; 1 track for NTT; user-selectable tracks for IAT) Smart card options: Contact and contactless all-in-one reader Contact station,br/>Contacted PC USB-SL smart card reader Prox by HID iCLASS® by HID (read-write and read only) Input hopper empty alert (customisable with printer driver SDK) 200-card input hopper Card output slide ATM-style card issuing bezel (Duplex configuration) Integrator kit with technical documentation and drawings |













