Code: 573590-001-CONF






Datacard SP75 Plus Dual Sided Card Printer with Single Sided Lamination
Datacard SP75 Plus card printer produces high quality dual sided ID cards. The single laminator helps provide an extra layer of security - protecting against tampering whilst also increasing the life of your cards by protecting them from general wear and tear. It also has fluorescent printing capabilities, an extra security measure that can only be seen under UV light that can prevent attempts at forgery. For high security facilities, the printer-PC security software and hardware lock suite upgrades are fantastic options. They protect all stock in your printer, and prevent your printer being used on any PC other than its designated host. The card auditing feature will track all completed and rejected cards.
Also available: Datacard SP75 Plus Card Printer with Dual Sided Lamination
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Card Printer with Single Sided Lamination |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SP75 |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 573590-001-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printing Capability | Edge-to-edge printing Continuous-tone for full-colour or black-and-white photos Automatic printer settings and offsets, automatic ribbon identification, validation and low ribbon warning |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 587mm x 252mm x 478mm to 597mm |
| Printer Weight | Less than 12.25kg |
| Printer Options | Second laminator; Magstripe & smart card encoding; Printer-PC security software; Hardware lock suite |
| Security Options | Printer-PC security software Hardware lock suite |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC with glossy laminate surface |
| Card Thickness | Print only: 20 mil - 50 mil Print and laminate: 30 mil to 50 mil |
| Printing Speeds | Colour - 175 cards per hour with single-sided printing and laminating |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 40 cards |
| Colour Capability | Full-colour or monochrome Ultraviolet fluorescent printing Continuous-tone, full-colour, black-and-white photos |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows XP Windows Server 2008 (64 bit) Windows Server 2003 (32 bit) |
| Operating Temperature | 15° to 35°C |
| Warranty | 2 years (printer and printhead) |
Customer Reviews
- Datacard at its best! Review by Matt Bark
-
Love this printer and as we already own 5 others I can say with conviction that this is the best printer Datacard made. Occasional problem with the hopper but ID Management Systems gave us some tricks to fix this. Well done ID Management Systems will buy again from you.Quality Price Value
- Great printer and company Review by Abd Al-Aziz
-
Great printer to use with bright coloured cards. Did buy the cards from another company only to find that the quality was poor and let the quality down so had to re-purchase Fotodek cards from ID Management Systems. Pleasing company to buy from. Thank you ID Management for all your help.Quality Price Value
- Good but noisy print Review by David John
-
Good but a noisy print. Overall very happy with our purchase. Thanks to ID Management Systems :)Quality Price Value
- Outstanding quality & price Review by Martin Russell
-
Outstanding quality & price on this printer. The quality of the cards is vibrant and true edge to edge printing. Never had a minutes problem with the printer once set up but was guided by the team at ID Management. Overall amazing printer A++++Quality Price Value















