Fargo DTC1250e Dual-Sided Card Printer
Fargo DTC1250e is a high quality, compact printer which will fit into small space environments, with easy setup and loading supplies. It has the capabilities to print and encode all in one pass through the printer therefore saving time and fuss. The printer has colour changing buttons for ease of use, and as the card cleaning roller is integrated into each ribbon cartridge, the cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change. Keeping your printer and the cards clean will enhance your print and prolong the life of your printer. The DTC1250e provides a perfect card printing solution for small companies, schools, and governments that need an easy to use, reliable, and cost effective means of printing and encoding plastic ID or membership cards.
Also available: Fargo DTC1250e Single-Sided Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Compatible Printers | Fargo DTC1250e |
|---|---|
| Barcode | 7625905624576 |
| Card Thickness | 9 mil - 40 mil |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) CR-79 (83.9mm x 51mm) |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Display | Colour changing status buttons |
| Printer Size | (HxWxD): 224mm x 348mm x 201mm |
| Printer Weight | 3.4kg |
| Printing Speeds | K: 6 seconds per card KO: 8 seconds per card YMCKO: 16 seconds per card YMCKOK: 24 seconds per card |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | Up to 30 cards |
| Card Types | PVC or polyester cards with polished PVC finish Monochrome resin required for 100% polyester cards Optical memory cards with PVC finish;rewrite |
| Warranty | 3 years |
| Printing Capability | Dye-sublimation/resin thermal transfer Edge-to-edge printing |
| Printer Options | Supported smart card and magnetic stripe technologies: 125 kHz (HID Prox) reader; 13.56 MHz (iCLASS® Standard / SE / SR / Seos, MIFARE Classic®, MIFARE Plus®, MIFARE DESFire®, MIFARE DESFire® EV1, ISO 14443 A/B, ISO 15693) read/write encoder; contact sm |
| Security Options | Resin Scramble Option: The system can hide any information printed with a resin panel - rendering the panel unreadable |
| Printer Type | Single Sided |
| Manufacturers Part Number | 50100-CONF |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2008 Windows Server 2003 Mac OS X 10.8 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.5 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 27°C |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Brand | Fargo |
| Card Cleaning | Card cleaning roller integrated into ribbon cartridge; cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change |
You may also be interested in the following product(s)
Fargo 45000 YMCKO Full Colour Ribbon - 250 Prints
£44.94
Ex VAT
£53.93
Inc VAT
|
Customer Reviews
- Brilliant Printer Review by Jenny Oliver
-
Quick delivery! The Fargo ID Card Printer printed thousands of cards with ease. I would definitely purchase from ID Management again. Fantastic Customer Service.Price Value Quality
- Brilliant Printer Review by Jenny Oliver
-
Quick delivery! The Fargo ID Card Printer printed thousands of cards with ease. I would definitely purchase from you again. Fantastic Customer Service.Price Value Quality
- Quality student cards Review by Lewis Duffy
-
We have had to produce 7,000 students cards for our Sept 2013 enrolment. First time we had used Fargo as we previously used the Magicard rio 2. Found this printer to be very reliable during a difficult print deadline but worked out perfectly. Company gave us good advice and delivered quickly. Thanks for your help :)Price Value Quality
- Great product advice Review by Evie Bull
-
Great product advice and suits our business down to the ground. Very happy with the quick delivery and customer service provided by this customer focused company. We have 3000 cards to produce with double sided print and works a treat. Wish you every success for the future you deserve it.Price Value Quality















