Fargo DTC1250e Single Sided Card Printer
Fargo DTC1250e is a high quality, compact printer which will fit into small space environments, with easy setup and loading supplies. It has the ability to print and encode all in one pass, saving time and fuss. The printer has colour changing buttons for ease of use, and as the card cleaning roller is integrated into each ribbon cartridge, the cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change. Keeping your printer and cards clean will enhance your print and prolong the life of your printer. The DTC1250e provides a perfect card printing solution for small companies, schools, and governments that need an easy to use, reliable, and cost effective means of printing and encoding plastic ID or membership cards.
Also available: Fargo DTC1250e Dual-Sided Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Compatible Printers | Fargo DTC1250e |
|---|---|
| Barcode | 7625890694172 |
| Card Thickness | 9 mil - 40 mil |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) CR-79 (83.9mm x 51mm) |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Display | Colour changing status buttons |
| Printer Size | (HxWxD): 224mm x 348mm x 201mm |
| Printer Weight | 3.4kg |
| Printing Speeds | K: 6 seconds per card KO: 8 seconds per card YMCKO: 16 seconds per card |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | Up to 30 cards |
| Card Types | PVC or polyester cards with polished PVC finish Monochrome resin required for 100% polyester cards Optical memory cards with PVC finish;rewrite |
| Warranty | 3 years |
| Printing Capability | Dye-sublimation/resin thermal transfer Edge-to-edge printing |
| Printer Options | Supported smart card and magnetic stripe technologies: 125 kHz (HID Prox) reader; 13.56 MHz (iCLASS® Standard / SE / SR / Seos, MIFARE Classic®, MIFARE Plus®, MIFARE DESFire®, MIFARE DESFire® EV1, ISO 14443 A/B, ISO 15693) read/write encoder; contact sm |
| Security Options | Resin Scramble Option: The system can hide any information printed with a resin panel - rendering the panel unreadable |
| Printer Type | Single Sided |
| Manufacturers Part Number | 50000-CONF |
| Operating Systems Supported | Windows 8 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2008 Windows Server 2003 Mac OS X 10.8 Mac OS X 10.7 Mac OS X 10.6 Mac OS X 10.5 Linux (on request) |
| Operating Temperature | 18° to 27° C |
| Brand | Fargo |
| Card Cleaning | Card cleaning roller integrated into ribbon cartridge; cleaning roller is automatically replaced with each ribbon change |
Customer Reviews
- Fargo have outdone themselves! Review by Sam Evans
-
This is our third ID printer from Fargo and I couldn't be happier with it. It prints out perfectly and we've used it for two completely different jobs, so it's pretty versatile as well. Thanks Fargo and thanks ID Management.Price Value Quality
- Great value for money. Review by Jason Carr
-
No problems with this printer what so ever. I found it easy to set up and start printing. Quality is good and it's great value for money for an ID Card Printer! I would shop here again. Thank you.Price Value Quality
- Great for printing ID Cards Review by Imogen Warren
-
Great printer for printing ID Cards and never had any problems with the setup or running of the printer. Helpful service from this company and will return for all my ribbons etc.Price Value Quality
- Brillant Printer Review by Kyle Lowe
-
A brillant printer supplied from a great Fargo dealer. Had the Evolis Pebble 4 previously but prefer this model and reliability. Thank you for your help in getting me the right product!Price Value Quality
- Good printer Review by Joanne Marts
-
Good printer and easy transaction from IDM. Can recommend this printer for long lasting plastic cards and quality is outstanding. Thanks to all.Price Value Quality














