Code: Prima402-CONF












Magicard Prima4 Duo Dual Sided Re-transfer ID Card Printer
Magicard Prima4 Card Printer is a reverse transfer printing printer, with many options to make your card secure. It prints high quality cards with a vibrant and sharp finish. By using a re-transfer process, the design is printed onto a thin film and heat transferred onto the card surface. This ensures an edge-to-edge finish, giving your cards a modern, professional look. This printer has a user-friendly interface with front-loading lamination rolls and an auto card thickness adjuster.
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Dual Sided Re-transfer ID Card Printer |
|---|---|
| Barcode | 7625887158342 |
| Compatible Printers | Magicard Prima 4 |
| Brand | Magicard |
| Manufacturers Part Number | Prima402-CONF |
| Printer Type | Double Sided |
| Printing Capability | Reverse-transfer printing technology |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxHxL): 343mm x 320mm x 330mm |
| Connectivity | USB rev1.1/USB 2.0Secure IPSEC ethernet fitted as standard |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | 15.5kg |
| Security Options | Electronic lock for hopper and door Security ribbon erase UV printing |
| Card Size | CR-80 (56.4mm x 85mm) |
| Card Types | CR80 PVC ABS PET PVH Polycarbonate ISO blank cards HiCo magnetic stripe Smart cards |
| Card Thickness | 10 mil to 40 mil |
| Printing Speeds | Colour: Over 100 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8.1 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2003 R2 SP2 Windows Server 2008 Windows Server 2012 |
| Operating Temperature | 15 to 30ºC |
| Warranty | 3 years UltraCoverPlus warranty and support which includes full printhead coverage and free loaner service – Available in North America, EU and other selected territories. Elsewhere 2 years limited depot warranty. |
| Upgrade Options | Magstripe encoding: ISO 7811 – tracks 1, 2 and 3 Smart card encoding: Contact chip MIFARE® DESFire® iClass® Other encoders available |
| Overlaminate Options | Thin, 0.5 mil and 1 mil laminates available. Clear and holographic options |
| Card Cleaning | Cleaning kit (10 cards) |
Customer Reviews
- The best I've used & good company Review by Julian Tabos
-
Had delivery of our new card printers today and so impressed with the print quality, wish we had started with this printer from the beginning. Quality of cards is so impressive compared to our Datacard printer. Five star company to deal with. Will be only dealing with this company for the future.Price Value Quality













