Datacard SR200 Simplex Retransfer Printer with Bend Remedye
Code: 534716-002
No





Datacard SR200 Simplex Single Sided Re-transfer Printer
The Datacard® SR200 retransfer card printer gives cost-conscious issuers an affordable way to issue single-sided cards with high-quality, full-colour images. It enables over-the-edge printing on a variety of materials, and the bend remedy ensures top quality, professional cards every time.
Also available: Datacard SR300 Duplex Dual Sided Re-Transfer Printer
Specification
| Barcode | 0793720492261 |
|---|---|
| Compatible Printers | Datacard SR200 |
| Brand | Datacard |
| Manufacturers Part Number | 534716-002 |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation retransfer Over the edge printing Bend remedy |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (LxWxH): 335mm x 343mm x 322mm |
| Connectivity | USB Ethernet |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | Less than 11kg |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC ABS PET PET-G Polycarbonate |
| Card Thickness | 10mil to 40mil |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows 2000 |
| Operating Temperature | 15° to 30°C |
| Warranty | 2 years |
Compatible products for the Datacard SR200 Simplex Retransfer Printer with Bend Remedy













