Code: Z31-CONF
- True Colours® ix Series™ ZXP 3 highperformance ribbons with intelligent media technology
- High capacity, Eco-Friendly Load-N-Go™ dropin ribbon cartridges
- ZRaster™ host-based image processing







Zebra ZXP Series 3 Single Sided Card Printer
The Zebra ZXP Series 3 card printer is a compact and easy to use printer which is flexible to add or upgrade options to suit your requirements. It can fit into small space environments and needs very little operator training to print excellent print quality cards. Itis ideal for printing ID cards, access control cards, membership cards, loyalty cards, travel cards, personalised gift cards and more.
Also available: Zebra ZXP Series 3 Dual-Sided Card Printer and Zebra ZXP Series 3 Single-Sided Card Printer with Enclosure Lock
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Card Printer |
|---|---|
| Compatible Printers | Zebra ZXP Series 3 |
| Brand | Zebra |
| Manufacturers Part Number | Z31-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Dye-sublimation thermal transfer direct to card |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxHxD): 200 mm x 236 mm x 368 mm |
| Connectivity | USB as standard Ethernet available as upgrade |
| Printer Display | 16-character LCD display |
| Printer Weight | 5.53kg |
| Printer Options | CardSense™ single-card feed mode |
| Security Options | Secure lock slot |
| Card Size | CR-80 (85.6mm x 54mm) |
| Card Types | PVC |
| Card Thickness | 30 mil/760 micron |
| Printing Speeds | Colour - 180 cards per hour Monochrome - 700 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 45 cards |
| Colour Capability | Full-colour or monochrome printing |
| Operating Systems Supported | Windows 8 |
| Operating Temperature | 15°C to 30°C |
| Warranty | 2 years |
| Upgrade Options | Magnetic stripe encoding: |
| Discontinued | Yes |
Customer Reviews
- Working perfectly Review by Zoe Richards
-
We bought this ID printer last month; so far we can't find a thing wrong with it. Quick to set up, easy to use & quality printing. That's a five star from me.Price Value Quality
- Great printer not a minutes problem Review by Sally Hughes
-
Setup in 5 minutes and worked straight out of the box. Had to update the drivers which ID Management did for me but apart from that a great printer. Thanks to the team @ ID Management Systems UK.Price Value Quality
- Wouldn't buy Zebra again but only for ID Management Review by Karen Thomas
-
Wouldn't buy Zebra again but only for ID Management who sorted out every fault we had. Maybe we were unlucky with the batch of 6 printers we bought but had to return 3 which were replaced next day by ID Management. I can't knock ID Management Systems as they really worked hard to protect the brand and support us. Glad my purchase was from them as could have turned out to be a nightmare!Price Value Quality
- A happy company & happy printers Review by Laura Cox
-
A happy company to deal with and nothing is every too much. They have been selling Zebra to our company for over 15 years and they are so knowledgeable. Good overall printer with a good quality print. ID Management are a great business to help with your requirements.Price Value Quality
- An experienced Zebra user Review by Nigel Bird
-
We are an experienced Zebra user in Staffordshire and found that this company are so clever in managing the integration between our CRM system and the card software. The printer is easy to use and very compact but has needed some adjustments prior to our batch print. Would recommend this company if you need Zebra.Price Value Quality













