Code: Prima401-CONF












Magicard Prima4 Uno Single Sided Re-transfer ID Card Printer
Magicard Prima4 Card Printer is a reverse transfer printing printer, with many options to make your card secure. It prints high quality cards with a vibrant and sharp finish. By using a re-transfer process, the design is printed onto a thin film and heat transferred onto the card surface. This ensures an edge-to-edge finish, giving your cards a modern, professional look. This printer has a user-friendly interface with front-loading lamination rolls and an auto card thickness adjuster.
Also available: Magicard Prima4 Duo Card Printer
Consumables not included.
Specification
| Sub Product Name | Single Sided Re-transfer ID Card Printer |
|---|---|
| Barcode | 7625896287828 |
| Compatible Printers | Magicard Prima 4 |
| Brand | Magicard |
| Manufacturers Part Number | Prima401-CONF |
| Printer Type | Single Sided |
| Printing Capability | Reverse-transfer printing technology |
| Printer Resolution | 300dpi |
| Printer Size | (WxHxL): 343mm x 320mm x 330mm |
| Connectivity | USB rev1.1/USB 2.0Secure IPSEC ethernet fitted as standard |
| Card feed option | Hopper Feed |
| Printer Weight | 15.5kg |
| Security Options | Electronic lock for hopper and door Security ribbon erase UV printing |
| Card Size | CR-80 (56.4mm x 85mm) |
| Card Types | CR80 PVC ABS PET PVH Polycarbonate ISO blank cards HiCo magnetic stripe Smart cards |
| Card Thickness | 10 mil to 40 mil |
| Printing Speeds | Colour: Over 100 cards per hour |
| Input Card Cartridge Capacity | 100 cards |
| Output Hopper Card Capacity | 100 cards |
| Insert Size | 86mm x 54mm |
| Operating Systems Supported | Windows 10 Windows 8.1 Windows 7 Windows Vista Windows XP Windows Server 2003 R2 SP2 Windows Server 2008 Windows Server 2012 |
| Operating Temperature | 15 to 30ºC |
| Warranty | 3 years UltraCoverPlus warranty and support which includes full printhead coverage and free loaner service – Available in North America, EU and other selected territories. Elsewhere 2 years limited depot warranty. |
| Upgrade Options | Magstripe encoding: ISO 7811 – tracks 1, 2 and 3 Smart card encoding: Contact chip MIFARE® DESFire® iClass® Other encoders available |
| Overlaminate Options | Thin, 0.5 mil and 1 mil laminates available. Clear and holographic options |
| Card Cleaning | Cleaning kit (10 cards) |
Customer Reviews
- A quality printer Review by Lee Phillips
-
Glad I chose this printer. It produces high quality prints and is very reliable. Thank you ID Management for fantastic customer service.Price Value Quality
- Quality is everthing Review by Mark Bessill
-
We needed to update our Fargo HDP range and was advised to look at the Magicard retransfer printer. Being honest I found that the Fargo HDP 5000 was a better printer overall but still the Magicard was a reliable quality printer. Great help from the guys at ID Management in supporting our company.Price Value Quality













